Logo Labox
Labox 30 let
Špecialista na technológie
čistých priestorov a laminárnych boxov

Laminárný box pre IVF centrá

Špeciálný laminárný box pre prácu v IVF centrách. Komplet je tvorený z komponentov, ktoré sú v praxi odskúšané a spolu zaisťujú optimálnú laboratórnú prácu s bunkami.

Laminárný box zaisťuje vynikajúcu ochranu proti časticovej aj bakteriálnej kontaminácii spracovávaných tkanív a buniek.

 • tichá prevádzka, nízke vibrácie
 • nízke prevádzkové náklady
 • intuitívne ovládanie, ergonomické riešenie
 • riadiaci SMART systém CR2000
 • vzdialené ovládanie a servis (iOS, Android, PC)
 • kontinuálny monitoring tlakovej straty na filtri, teploty a rýchlosti prúdenia vzduchu v pracovnom priestore, teploty na výhrevných doskách a pod. s exportom dát na email (voliteľne na USB)
 • audittrail (registrácia zmien, alarmov, prihlásenie a pod)
 • doživotná technologická záruka na servis a náhradné diely

Podľa požiadaviek zákazníka sú do boxu integrované technológie ako napr.:

 • stereomikroskop
 • invertovaný mikroskop
 • vyhrievaná pracovná doska
 • CO2 inkubátor
 • regulovateľné osvetlenie
 • LCD panel
 • a ďalšie
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB
Mikrobiologicky bezpečnostní box MBB

LAMINÁRNÝ BOX

Box v pracovnom priestore zaisťuje triedu čistoty A podľa EC GMP Volume 4, Annex1, požadovanú Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a vďaka nízkej úrovni vibrácií zároveň poskytuje ergonomicky ideálne podmienky pre prácu s mikroskopom.

Riadenie je zaistené najmodernejším riadiacim systémom CR2000, ktoré je inšpirované aktuálnymi požiadavkami priemyslu 4.0. Tento riadiaci systém zaisťuje bezproblémový chod zariadenia, plnú kontrolu nad riadením aj vzdialené ovládanie. Ovládanie boxu je možné ako cez dotykovú obrazovku, tak aj vzdialene pomocou mobilných zariadení. Na displeji sú uvedené všetky dôležité prevádzkové parametre. Kontinuálne sa meria a vyhodnocuje rýchlosť prúdenia a tlaková strata na filtri. Tieto informácie sú spracovávané mikroprocesorovou jednotkou, ktorá optimalizuje výkon ventilátora. Toto riešenie zaisťuje kompenzáciu zvyšovania tlakovej straty pri postupnom zanášaní pracovného filtra. Oproti iným obdobným zariadeniam sú prevádzkové náklady nižšie až o desiatky percent. Rýchlosť prúdenia je programovateľná v rozsahu 0,2 až 0,6 m/s. Ovládanie je riešené tak, aby bolo maximálne užívateľsky prívetivé. Ovládanie základných požiadaviek, ako je prepínanie režimov (vypnuté, útlm, prevádzka), či vyhrievacie dosky, osvetlenie a pod, je realizované z úvodnej obrazovky. Systém riadenia CR2000 je priebežne doplňovaný o nové funkcie a spĺňa najnovšie požiadavky z hľadiska GMP.

V rámci nového firmware je k dispozícii aj audit trail a kontinuálny monitoring teploty, tlakové straty na filtri, rýchlosti prúdenia vzduchu, a pod., s exportom na email alebo USB (voliteľné príslušenstvo). Jedná sa o profesionálne riešenie riešiace potreby moderného riadenia kvality. Registrujú sa všetky dôležité zmeny a parametre.

Veľký dôraz bol pri vývoji kladený aj na bezpečnosť. Prístup do riadiaceho systému je diferencovaný, podľa výšky prístupových práv. Vzdialené pripojenie je indikované na obrazovke. Nezhodné stavy sú zobrazené aj zaznamenávané v rámci audit trail, prípadne sú zasielané na email zodpovedných osôb. Elektrická bezpečnosť chrániaca užívateľa je nadštandardne zvýšená integrovaným prúdovým chráničom.

Plochy v pracovnom priestore sú hladké a ľahko čistiteľné. Všetky povrchové úpravy spĺňajú prísne podmienky noriem pre čisté priestory EN ISO 14644. Vlastná pracovná plocha je zhotovená z vysoko kvalitnej nerezovej ocele.

Zariadenie sa pýši veľmi nízkou mierou vibrácie. To je zaistené predovšetkým využitím kvalitného ventilátora, solídnou konštrukciou a využitie prvkov absorbujúcich vibrácie (napr. antivibračných vložiek).

Požadovanú časticovú čistotu v pracovnom priestore zaisťuje vysoko účinný filter s účinnosťou 99,995%, tzn. triedy H14. Laminárny box je vybavený bezúdržbovým, výkonným ventilátorom. Vďaka tomu je možné využiť maximálnu filtračnú kapacitu filtrov. V rámci štandardných laboratórnych podmienok inštalované filtre vydržia mnoho rokov bez nutnosti ich výmeny.

Na účely práce s DNA je box osadený výkonným regulovateľným LED osvetlením, ktoré je k DNA priateľské. Pre maximálnu svetelnú pohodu sú bočné steny boxu presklené v celom profile. V prípade záujmu radi doplníme plynulú reguláciu osvetlenia

Odporúčaná kombinácia:

 • laminárny box FBB-IVF
 • vyhrievaná doska s integraciou mikroskopu NIKON SMZ745 (800, 1000, 1200, 18)
 • inkubátor CO2 Labotect C16 nebo Selutec TECO 10
 • osvetlenie diódami LED 

Ďalšie obľúbené vybavenie:

 • integrácia LCD panela do steny pracovného priestoru
 • plynulá regulácia osvetlenia
 • sledovanie a vyhodnocovanie teploty v pracovnom priestore
 • magnetická lišta ako držiak pre kovové nástroje (nožnice, pinzety a pod)
 • polica s organizérom kabeláže a elektrickým HUBem pod pracovnou doskou 
 • elektricky výškovo nastaviteľný stojan
 • záložný elektrický zdroj

Vyššie uvedené technologické zariadenia sú doporučené. Ako priamy výrobca sme Vám schopní realizovať nadštandardné užívateľské úpravy a do boxu integrovať aj Vami preferovanú technológiu (vrátane LCD panelov, videokamier, apod)

VYHRIEVANÁ DOSKA S MOŽNOSŤOU INTEGRÁCIE MIKROSKOPU

Pre prácu s tepelne citlivým biologickým materiálom je pracovná plocha vybavená vyhrievanou doskou (600x290mm). Táto doska dosahuje vynikajúcu stabilitu i homogenitu. Vrchná časť dosky je vyrobená z rovnakého materiálu, ako je ostatná pracovná plocha, čiže z kvalitnej nerezovej ocele. Základom vyhrievanej dosky je špeciálne vyhrievané sklo o veľkosti pokrývajúce celú plochu. Vďaka tomuto riešeniu je zaistený rovnomerný ohrev ako do výhrevnej dosky, tak aj špeciálneho krycieho kremenného skla pre mikroskop.

Riadenie teploty výhrevnej dosky je riešené pomocou presnej regulácie v rámci systému riadenia CR2000. Teplota je meraná presným digitálnym teplotným senzorom. Vyhodnocovanie je kontinuálne a pre vlastné riadenie sú využité najnovšie algoritmy. Tak je zaistené rýchle nahriatie výhrevnej dosky bez toho, aby došlo k významnému prekmitu cez nastavenú teplotu. Ovládanie výhrevnej dosky je možné lokálne aj vzdialene a to ako v rámci lokálnej dátovej siete, tak aj cez internet. Užívateľ je schopný ovládať nastavenie požadovanej teploty a má aj možnosť zadať alarmy podľa štandardu GMP.

V rámci odskúšanej kombinácie odporúčame integráciu mikroskopu značky NIKON SMZ745 (800, 1000, 1250). Tento mikroskop dosahuje špičkové parametre. Okrem vysokého zväčšenia a vysokej pracovnej výšky aj vynikajúca ergonómia.

Koncepcia riešení umožnuje integráciu originálneho osvetlenia výrobcu mikroskopu. Vďaka tomu je kvalita zobrazenia maximálna a je možné využiť najmodernejšie technológie (napr. OCC) av budúcnosti je možný prípadný upgrade. 

INKUBÁTOR CO2 

Pre skladovanie buniek je do zadného panelu boxu integrovaný inkubátor s ochrannou atmosférou CO2 značky Labotect C16 nebo Selutec TECO 10. Tito 16 litrový inkubátory jsou vybavený dvoma policami a alarmom.

VALIDÁCIA A MONITORING 

V súlade s požiadavkami na spracovanie tkanív v rámci výstupnej kontroly aj inštalácie vykonávame kvalifikačné merania (IQ, OQ, PQ). Na základe požiadavky klienta vykonávame aj pravidelné revalidácie (kvalifikácie) a monitoring. Všetky skúšky sú vykonávané akreditovaným skúšobným laboratóriom podľa STN EN ISO/IEC 17025.

Riadiaci systém CR2000 umožňuje, po pripojení na internet, zasielanie notifikácií alarmových hlášok, odporúčania na výmenu filtra, validáciu, apod. Notifikácie môžu byť posielané ako zodpovednej osobe klienta, tak prípadne aj servisnej organizácii. Vďaka tomuto riešeniu klient ušetrí nemalé prostriedky na servisné zaistenie.

REFERENCIE

Naše zariadenia sú inštalované v IVF centrách v Českej reoublike, Španielsku, na Slovensku aj ďalších miestach po celom svete.

box fbb produktova

Rozmery
Parametre

Vonkajšie rozmery

/mm/

Pracovný priestor

/mm/

Príkon
  šířka výška hloub. šířka výška hloub. (W)
FBB 12 IVF 1180 1320 690 1155 875 610 330
FBB 16 IVF 1616 1320 690 1590 875 610 450
FBB 20 IVF 2000 1320 690 1970 875 610 650
FBB 24 IVF 2400 1320 690 2370 875 610 660

Pozn. ak hľadáte laminárný box na krytie mikromanipulátora, alebo iného zariadenia, kde je potreba maximálnu minimalizaciu chvenia a vibracií, tak sa pozriete na laminárný box typ FBB-R.

Doplňujúce technické informácie
Parameter Hodnota
Trieda čistoty dle US FS 209 E 100 (M 3,5)
Trieda čistoty dle EN lSO 14644 ISO 5
Akostna trieda dle dle A acc. to EU GMP A
Napätie [V/Hz] 230V / 50Hz
Rychlosť prúdenia vzduchu v pracovnom priestore (m/s) * 0,40 ± 0,05
Hluk v mieste obsluhy (dB(A)) pri pracovnom režime max. 53
Hluk vyžarovaný do okolia (dB(A)) pri útlmovom režime max. 49

* uživatelsky nastavitelná v rozsahu 0,20 až 0,60 m/s

Vlastnosti riadiaceho systému CR2000: vyber pracovných režimov; radenie prístupových práv uživateľov; dálkové ovládanie pomocov Android, IOS, Windows; časovača pre laminárný box, vyhrievané dosky a svetlo; vzdalená servisná podpora, nastavenie rýchlosti, nastavenie alarmových limitov pre rýchlosť, tlak, teplotu apod., nastavenie intenzity svetla, indikácie tlaku na vysokoúčinnom filtre, teploty, apod., audit trail, varovanie na končiacu lehotu platnosti validácie, notifikácie dle GMP